Библиомантија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Изменето име на предлошка, replaced: Античка Грција → Стара Грција
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Стар Завет → Стар завет, Нов Завет → Нов завет, Стариот Завет → Стариот завет, Новиот Завет → Новиот зав)
с (→‎top: Изменето име на предлошка, replaced: Античка Грција → Стара Грција)
 
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Библиомантија''' е користење на книги за [[претскажување]]. Овој метод ги користи светите книги (посебно специфични зборови или стихови) за исцелување, за отстранување лоши [[ентитет]]и или за претскажување. Се користи во повеќето светски религии. „Она што се [[В (Кирилица)|Ведите]] за [[Хиндуизам|Хиндусите]], [[Хомер]] за [[АнтичкаСтара Грција|Атињаните]], и [[Овид]] и [[Вергилиј]] за [[Римско Царство|Римјаните]], [[Стар завет|Стариот завет]] бил за [[Евреи]]те, Стариот и [[Нов завет|Новиот завет]] е за [[христијанство|христијаните]], а [[Куран]]от за [[ислам|муслиманите]].“ (извадок од Еврејска Енциклопедија). Како и да е, [[Библија]]та (Трета книга Мојсиева, 19:26) го забранува претскажувањето.
 
Понекогаш овој термин се користи за начинот на предвидување при кој се зема било која книга и се отвора на било која случајна страница, а делот кој ќе се прочита се смета за одговор на поставеното прашање во врска со иднината. За оваа цел може да се земе било која книга, иако и овде се препорачува употреба на некоја света книга.

Прегледник