Разлика помеѓу преработките на „Парламентарен систем“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (3))
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[File:Forms of government parliamentary.svg|right|upright=1.8|thumb|'''Карта на различни парламентарни системи''']]
{{легенда|#ff9a33|[[Парламентарна република|Парламентарни републики]] каде парламетот е над шефот на државата.}}
{{легенда|#66bb66|[[Парламентарна република|Парламентарни републики]] со извршен [[претседател]] избран од парламентот и отчетен пред него.}}
{{легенда|#e75353|[[Уставна монархија|Уставни монархии]] каде власта ја има парламентот.}}]]
'''Парламентарен систем''' или парламентарна демократија се одликува со зависноста на извршната власт од директна или индиректна поддршка од [[парламент]]от, изразена преку гласање за владата и гласање на доверба на владата. Поради тоа не постои јасна поделба на овластувањата помеѓу извршната и легислативната власт. Парламентарните системи обично имаат јасна диференцијација помеѓу шефот на владата и шефот на државата, при што шефот на владата е премиер или прв министер избран од парламентот, а шефот на државата е претседател (често избран на општи избори) или монарх.
 
Анонимен корисник

Прегледник