Разлика помеѓу преработките на „Итака“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 206 бајти ,  пред 5 месеци
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Kе → Ке)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
 
}}
'''Итака''' ([[грчки]]: ''Ιθάκη'') е грчки остров кој се наоѓа во [[Јонско Море|Јонското Море]], со површина од 120 км<sup>2</sup>, и 3.084 жители <ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://www.statistics.gr/gr_tables/S1101_SAP_1_TB_DC_01_03_Y.pdf |title=www.statistics.gr |accessdate=2009-03-18 |archive-date=2009-03-18 |archive-url=https://web.archive.org/web/20090318065626/http://www.statistics.gr/gr_tables/S1101_SAP_1_TB_DC_01_03_Y.pdf www.statistics.gr]|url-status=live }}</ref>. Островот е општина во [[Префектура Кефалинија|префектурата Кефалинија]] и се наоѓа североисточно од брегот на Кефалоња, и западно од континентална Грција. Најмногу е познат по [[Хомер]]овата [[Хомерова Итака|Итака]], како домот на [[Одисеј]] во [[Одисеја]].
 
== Потекло на името ==
29.743

уредувања

Прегледник