Зоолошка градина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 144 бајти ,  пред 1 година
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
[[File:World zoo.png|thumb|300px|<center>Мапа на зоолошки градини низ целиот свет</center>]]
'''Зоолошка градина''', '''зоолошки парк''', '''менаџерија''' или '''зоо''' е објект во кој животните се чуваат во кафези, се прикажуваат на јавноста и може да се размножуваат.
Изразот зоолошка градина се однесува на [[зоологија]], дел од биологијата кој се занимава со проучување на животни и е изведен од [[грчки јазик|грчките]] зборови ''зоон'' (ζῷον, „животно“) и ''логос'' (λóγος, „изучување“). Кратенката „зоо“ (на англиски се чита „зу“) за првпат била користена во Зоолошките градини на Лондон кои се отвориле како научно-истражувачки објект во 1828 година, а за јавноста во 1847.<ref name=ZSL>[http://www.zsl.org/info/about-us/zsls-history,129,AR.html "ZSL's history"] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20080228235326/http://www.zsl.org/info/about-us/zsls-history%2C129%2CAR.html |date=2008-02-28 }}, Zoological Society of London.</ref> Бројот на големи збирки на животни во отворени за јавноста низ целиот свет сега е над 1000, од кои околу 80% се сместени во градови.<ref name=EBZoo>"Zoo," ''Encyclopaedia Britannia'', 2008.</ref>
 
==Зоолошката градина како тема во уметноста и во популарната култура==
30.816

уредувања

Прегледник