Зебибајт: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 138 бајти ,  пред 10 месеци
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: eк → ек)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
Зебибајтот е во блиско сродство со [[зетабајт]]от, which is defined as 10<sup>21</sup> bytes = {{gaps|1|000|000|000|000|000|000|000|bytes}} (see [[бинарна претставка]]).
 
Претставките „зеби“ и „јоби“ првично не биле дел од системот на бинарни претставки. [[Меѓународна електротехничка комисија|Меѓународната електротехничка комисија]] (IEC) ги усвоила во август 2005 г.<ref>[http://www.iec.ch/news_centre/release/nr2005/nr2005.htm IEC - IEC на дело | Новости > бр. 2005 - „Еве ги зеби и јоби“] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20090912150947/http://www.iec.ch/news_centre/release/nr2005/nr2005.htm |date=2009-09-12 }} {{en}}</ref>
 
== Поврзано ==
29.743

уредувања

Прегледник