Димитрије Митриновиќ: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Животопис: Јазично подобрување, replaced: индивидуална → поединечна)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
 
== Животопис ==
Роден е во [[Поплат]] (во денешна [[Општина Берковиќ]]). Детството го поминал во [[Зови Дол]] крај [[Невесиње]] каде биле што неговите родители биле учители.<ref>[http://www.radionevesinje.com/index.php?option=com_content&view=article&id=581%3A2013-03-19-15-23-19&catid=4%3Anevesinje&Itemid=19 МОЖДА НИСТЕ ЗНАЛИ О НЕВЕСИЊУ (31 )] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20130511135527/http://www.radionevesinje.com/index.php?option=com_content&view=article&id=581%3A2013-03-19-15-23-19&catid=4%3Anevesinje&Itemid=19 |date=2013-05-11 }}''Радио Невесиње'', 19. 3. 2013.</ref> Основно училиште завршил во [[Благај (Мостар)|Благај]], гимназија во [[Мостар]], а студии по филозофија, [[психологија]] и [[логика]] во [[Загреб]], [[Београд]], потоа во [[Виена]] и [[Минхен]]. Апсолвирал во [[Тибинген]] во [[1914]] година.
 
Работел во уредништвото на ''[[Босанска вила]]'' ([[1910]] — [[1913]]). [[Првата светска војна]] ја поминал во Лондон, каде го покренал и уредувал [[списание]]то ''New Age'' (''Ново време''), кој подоцна прераснал во списанието ''New Europe''. Митриновиќ исто така е и иницијатор на ''Антибарбарус клуб'', Адлерово друштво за студии по поединечна психологија.
30.812

уредувања

Прегледник