Бабуна (река): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 235 бајти ,  пред 9 месеци
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎Надворешни врски: Отстранета непотребна категорија)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
}}
 
'''Бабуна''' — река во [[Македонија]], десна притока на [[Вардар]]. Таа извира под врвот [[Солунска Глава]] на планината [[Јакупица]]. Има должина од 65 километри, а нејзиното сливно подрачје зафаќа површина од 612 км<sup>2</sup><ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://www.mzsv.gov.mk/ro/vardar-sredno-tecenie.pdf |title=- РИБОЛОВНА ОСНОВА ЗА “СЛИВ НА ВАРДАР - СРЕДНО ТЕЧЕНИЕ” ЗА ПЕРИОД 2011 - 2016. Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. стр. 3-4] |accessdate=2014-05-14 |archive-date=2016-03-04 |archive-url=https://web.archive.org/web/20160304222649/http://www.mzsv.gov.mk/ro/vardar-sredno-tecenie.pdf |url-status=dead }}</ref>. Бабуна протекува јужно и југозападно од [[Велес]].
 
== Течение ==
29.743

уредувања

Прегледник