Симоне Консони: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Исправка на назив, replaced: ка турнеја UCI → ка турнеја на UCI
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Достигнувања: Замена со македонска предлошка, replaced: colbegin → пст)
с (→‎top: Исправка на назив, replaced: ка турнеја UCI → ка турнеја на UCI)
}}
 
'''Симоне Консони''' ({{lang-it|Simone Consonni}}; р. {{роден|12|септември|1994}}) — [[италија]]нски професионален [[Велодромски велосипедизам|велодромски]] и [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја на UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|UAD}}.<ref>{{нмс|url= http://www.cyclingnews.com/teams/2019/uae-team-emirates/|title=UAE Team Emirates|work=Cyclingnews.com|publisher=Immediate Media Company|accessdate=6 јануари 2019|archiveurl=https://web.archive.org/web/20190106013724/http://www.cyclingnews.com/teams/2019/uae-team-emirates/|archivedate=6 јануари 2019}}</ref>
 
Во август 2018 година бил именуван во почетниот состав на екипата за [[Вуелта а Еспања 2018]].<ref name="2018Vuelta">{{нмс|url= https://www.procyclingstats.com/race/vuelta-a-espana/2018/startlist|title=2018: 73rd Vuelta a España: Start List|accessdate=22 август 2018|work=Pro Cycling Stats}}</ref> Во мај 2019 година бил вклучен во почетниот состав за [[Џиро д’Италија 2019]].<ref>{{нмс|url= https://www.procyclingstats.com/race/giro-d-italia/2019/startlist|title=2019: 102nd Giro d'Italia: Start List|accessdate=8 мај 2019|work= ProCyclingStats}}</ref>

Прегледник