Разлика помеѓу преработките на „Југоисточен Регион“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
}}
 
'''Југоисточен Регион''' — еден од осумте статистички и плански региони на [[Македонија]].<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://biznis24.com.mk/node/5045 |title=Македонија и официјално поделена на региони] |accessdate=2010-11-01 |archive-date=2009-10-05 |archive-url=https://web.archive.org/web/20091005084406/http://www.biznis24.com.mk/node/5045 |url-status=dead }}</ref> Овој регион граничи со [[Вардарски Регион|Вардарскиот]] и [[Источен Регион|Источниот Регион]].
 
Регионот ги опфаќа Струмичко-радовишката и Гевгелиско-Валандовската котлина, односно сливното подрачје на Струмичката река и долното сливно подраќје на реката Вардар. Неговата површина е 2.739 квадратни километри или 11 проценти од територијата на Република Македонија.
29.743

уредувања

Прегледник