Разлика помеѓу преработките на „Трка околу Фландрија 2014“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (2))
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
}}
 
'''Трка околу Фландрија 2014''' — 98. издание на еднодневниот [[Класични велосипедски трки|монументален класик]] [[Трка околу Фландрија]]. Била одржана на 6 април 2014 на растојание од 259 километри од [[Брухе]] до [[Ауденарде]].<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://rvv.pro.p.assets.flandersclassics.be/files/2270/original/rvv2014-elite-men-roadmap.pdf?1387197265 |title=rvv.be - Roadmap pdf] |accessdate=2014-06-05 |archive-date=2014-04-07 |archive-url=https://web.archive.org/web/20140407073355/http://rvv.pro.p.assets.flandersclassics.be/files/2270/original/rvv2014-elite-men-roadmap.pdf?1387197265 |url-status=dead }}</ref> Претставувала осма трка во сезоната на [[Светска турнеја UCI 2014|Светската турнеја]].
 
Во завршницата на четири велосипедисти, Швајцарецот [[Фабијан Канчелара]] ја освоил трката за израмнување на рекордот<ref>{{наведени вести|url= http://www.cyclingweekly.co.uk/racing/tour-of-flanders/cancellara-im-spartacus-flanders-119897|first=Грегор|last=Браун|work=Cycling Weekly |publisher=IPC Media|date=6 април 2014|accessdate=6 април 2014|title=Канчелара: „Јас сум Спартак на Фландрија“}}</ref> по третпат — втора година по ред — пред белгиската тројка [[Грег ван Авермет]], [[Сеп Ванмарке]] и [[Стејн Ванденберг]].<ref>{{наведени вести|url= http://www1.skysports.com/cycling/news/12040/9252690/tour-of-flanders-fabian-cancellara-wins-after-pipping-greg-van-avermaet-and-sep-vanmarcke|first=Мет|last=Вестбај|work=Sky Sports|publisher=BSkyB|date=6 април 2014|accessdate=6 април 2014|title=Фабијан Канчелара победи откако ги претекна Грег ван Авермет и Сеп Ванмарке}}</ref>
29.743

уредувања

Прегледник