Разлика помеѓу преработките на „Марко Пиноти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 4 месеци
с
→‎Кариера: Правописна исправка, replaced: розев → розов (2)
с (→‎Кариера: Правописна исправка, replaced: префрлува → префрла)
с (→‎Кариера: Правописна исправка, replaced: розев → розов (2))
Пиноти ѝ се придружил на новосоздадената шпанска екипа {{ct|FUJ|2005}} во 2005. Станал италијански поединечен хронометарски првак во 2005. Пиноти бил втор зад Лука Аскани на италијанското хронометарски првенство во 2007,<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://autobus.cyclingnews.com/road.php?id=road/2007/jun07/italy07/italy071 |title= Аскани земал триколор |publisher=Cyclingnews.com|accessdate=2008-05-21}}</ref> но Аскани бил позитивен на тестирањето за ЕПО и Пиноти ја добил маичката.<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://autobus.cyclingnews.com/news.php?id=news/2007/oct07/oct06news |title= Аскани се соочува со суспензија за ЕПО |publisher= Cyclingnews.com |accessdate= 2008-05-21}}</ref> Пиноти ја задржал титулата во 2008.
 
На Џиро д’Италија 2007, Пиноти завршил втор на шестата етапа и ја преземал водечката розеварозова маичка. Ја задржал четири етапи. Во 2008 ја освоил последната етапа, поединечен хронометар. Повторно успеал во 2012. Во 2009 и 2011 им помогнал на своите екипи да дојдат до победа на екипниот хронометар. Резултатот во 2011 му ја донело розеватарозовата маичка на еден ден.
 
Во 2008, Пиноти му се придружил на Хајроуд, кој станал Колумбија ХајРоуд во 2009 и ХТЦ-Колумбија во 2010.

Прегледник