Разлика помеѓу преработките на „Општина Крушево“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Почва: Правописна исправка, replaced: емно сив → емносив
с (→‎Култура и спорт: Правописна исправка, replaced: Доага → Доаѓа)
с (→‎Почва: Правописна исправка, replaced: емно сив → емносив)
 
*'''гнајсови''' , кои се одликуваат со сиво-жолтеникава боја, компактни се и масивни и се изградени од [[микролин]], [[перит]], [[албит]], [[кварц]], [[мусковит]] и [[биотит]];
*'''микашисти''', кои се тесно поврзани со гнајсевите и постепено преоѓаат едни во други. Тие се со темно сиватемносива до зелена боја и се изградени од [[кварц]], [[мусковит]] и [[биотот]].
* '''зелени карпи''' се јавуваат во гнајсевите или во микашистите. Тие се темнозелени до црни карпи кои имаат лентовиден изглед.
 

Прегледник