Поп-музика: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 27 бајти ,  пред 10 месеци
с
Правописна исправка, replaced: поп музи → поп-музи (2), Поп музи → Поп-музи (2)
с (Отповикани уредувањата на 146.255.75.142 (разговор), враќајќи на последната преработка на 95.156.52.59)
Ознака: Отповикување
с (Правописна исправка, replaced: поп музи → поп-музи (2), Поп музи → Поп-музи (2))
}}
 
'''Поп''' [[музика|музиката]]та, во зависност од контекстот, се користи или како скратена форма за [[популарна музика]] или како поим за нејзин под-жанр. Општо земено, поп -музиката содржи едноставни [[мелодија|мелодии]] со певливи [[рефрен|рефрени]]и. Поп [[песна|песните]] често имаат „кука“, една или повеќе музички идеи повторувани за да го привлечат („закачат“) вниманието на слушателот. Кука може да биде било кој дел од песната и може да претставува музичка мелодија, [[ритам]], [[вокал]] или како што е често случајот, мешавина од сите нив. Поп -музиката е обично лесна за слушање за било којшто е културно наклонет да земе учество во неа, дури и за музичкиот новајлија. Поп -музиката се смета за [[комерцијална музика|најкомерцијализиран]] вид на музика.
 
== Светски поп ==
* [[Џастин Бибер]]
 
* [[Мајкл Џексон]] - нарекуван и „Крал на поп-музиката“
* [[Бритни Спирс]] - нарекувана "Принцеза на поп-музика"
* [[Тамара Тодевска]]
 
== Продуценти на македонска поп -музика ==
* [[Александар Митевски (пејач) |Александар Митевски]]
* [[Валентино Скендеровски]]
* [[Дарко Димитров]]
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Музички жанрови]]
[[Категорија:Поп-музика]]

Прегледник