Разлика помеѓу преработките на „Кембриџ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 113 бајти ,  пред 5 месеци
#WPWPMK #WPWP
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: вклучувајки → вклучувајќи)
(#WPWPMK #WPWP)
 
[[Податотека:KingsCollegeChapelWest.jpg|мини|Поглед кон Кралската капела]]
'''Кембриџ''' (анг. Cambridge) е старо универзитетско место во [[Обединетото Кралство]]. Оддалечен е околу 80 км североисточно од [[Лондон]], опкружен со многуброји помали места и села. Кембриџ лежи во срцето на т.н. [[Силицијумска долина]], која е познат како водечки центар на висока технологија во [[Велика Британија]]. Фирмите како [[Акрон компјутери]] и [[Синклер]] се втемелени точно овде. Кембриџ е најпознат по [[Кембрички универзитет|Универзитетот Кембриџ]], кој ја обфаќа лабораторијата [[Кевендиш]], Кралската капела и Универзитетската библиотека. Последните две доминираат на небото на Кембриџ, заедно со оџакот на болницата Аденбурк гледано од јужната страна на градот, додека од северот тука е кулата капела Колеџот Светиот Џон. Според проценките од 2007 година Кембриџ имал околу 130.000 жители, вклучувајќи и 18.396 студенти.
[[Податотека:Cambridge 1575 colour.jpg|мини|Кембриџ во 1575]]

Прегледник