Разлика помеѓу преработките на „Флавиј Аријан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.028 бајти ,  пред 2 месеци
дополнување
с (Исправка на име, replaced: Ксенофон → Ксенофонт (2))
(дополнување)
'''Флавиј Аријан''' ([[89]] година - [[145|145/6]] година од нашата ера)<ref>{{Наведена книга|url=https://books.google.mk/books?id=lnIpo8KBbP4C&q=Bithyniaca+Arrian&pg=PA8&redir_esc=y#v=snippet&q=Bithyniaca%20Arrian&f=false|title=The Cambridge Ancient History|last=Edwards|first=Iorwerth Eiddon Stephen|last2=Gadd|first2=Cyril John|last3=Hammond|first3=Nicholas Geoffrey Lemprière|last4=Boardman|first4=John|last5=Lewis|first5=David Malcolm|last6=Walbank|first6=Frank William|last7=Astin|first7=A. E.|last8=Crook|first8=John Anthony|last9=Lintott|first9=Andrew William|date=1970|publisher=Cambridge University Press|isbn=978-0-521-23445-0|language=en}}</ref> од [[Никомедија]] (денес [[Измит]] во [[Турција]])<ref name=":0">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.britannica.com/biography/Arrian|title=Arrian {{!}} Greek historian|work=Encyclopedia Britannica|language=en|accessdate=}}</ref> ― писател, историчар и извор за историјата на [[Александар Македонски]].<ref name=":1">{{Наведена книга|title=Македонски историски речник|first=д-р Стојан Киселиновски и др.|publisher=ИНИ|year=2000|isbn=9989-624-46-1|location=Скопје|pages=43}}</ref>
[[Податотека:Arrianou peri anabaseos.tif|лево|мини|''Александровата анабаза'', реиздание од 1575 година]]
Тој направил блескава кариера во времето на владеењето на царот [[Хадријан]]. Најпрво бил избран за [[конзул]], а потоа за гувернер на провинцијата [[Кападокија]] (периодот помеѓу 131–137 година).<ref name=":0" /> По смртта на [[Хадријан]] се повлекол во [[Атина]] и започнал да се занимава со книжевна работа. Најзначајно негово дело е [[Александрова анабаза|„''Александровата„Александровата анабаза“'']] ''(„Историја на војните на Александар“),'' во седум книги.<ref name=":1" />
 
ПишувалПо под влијаниепримерот на [[Ксенофонт]], Флавиј Аријан пишувал философски, историски и врзвоени основазаписи, така што на шега бил наречен ''Xenophon redivivus''.<ref>Miloš N. Đurić, „Stoička škola i Marko Aurelije“, во: Marko Aurelij, ''Samom sebi''. Beograd: Dereta, 2004, стр. 22.</ref> Исто така, тој бил под лвијание и на постарите извори (Птолемај, [[Аристобул]] и други). Од зачуваните истории за [[Александар III Македонски|Александар Македонски]], овој негов труд се смета за најрелевантен. Во него е зачувана официјалната традиција за [[Александар III Македонски|Александар]], лишена од фантастичните приказни и анегдоти, како и од морализаторските расудувања што се среќаваат кај другите сочувани извори. Значајно е, исто така и неговото дело ''„Индиска историја“'' (Индике) во кое ја опишува пловидбата на [[Неарх]] од устието на [[Инд]] до [[Персиски Залив|Персискиот Залив]]. Тој е важен извор и за периодот непосредно по смртта на [[Александар III Македонски|Александар]] и за поделбата на власта меѓу дијадосите. Тие настани ги опишал во делото ''„Настаните по Александар“'', кое има десет книги. Овој негов труд бил преработен во третиот век од атинскиот историчар [[Дексипус|Дексип]], а негови изводи се зачувани кај цариградскиот патријарх [[Фотиј I Цариградски|Фотиј I]] ([[9 век]]).<ref name=":1" />
 
Флавиј Аријан му бил ученик на Епиктет и по неговата смрт објавил неколку дела во кои ги изложил етичките погледи на својот учител. Такви се делата: „[[Разговорите Епиктетови]]“ во 12 книги (од кои се сочувани само првите четири), „[[Прирачникот Епиктетов]]“ и „Хомилии“ во 12 книги (кои не се сочувани.<ref>Miloš N. Đurić, „Stoička škola i Marko Aurelije“, во: Marko Aurelij, ''Samom sebi''. Beograd: Dereta, 2004, стр. 22.</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник