Разлика помеѓу преработките на „Еван Фурније“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 3.161 бајт ,  пред 5 месеци
нема опис на уредувањето
}}</ref> Конечно, во мај по завршувањето на сезоната 2011-2012, тој ги добил наградите за играч кој најмногу напредувал, како и за најдобар млад кошаркар во Про А.<ref>{{Cite web|url=http://www.lnb.fr/fr/Accueil/100003/Article/13460/Soiree-des-Trophees-Le-palmares-2012|title=Soirée des Trophées : Le palmarès 2012|publisher=LNB|date=19 мај 2012}}</ref>
 
===Денвер Нагетс (2012–2014)===
На 28 јуни 2012 година, Фурније бил избран како 20-ти пик на [[НБА драфт 2012|НБА драфтот 2012]] од [[Денвер Нагетс]].<ref>{{Cite web|url=https://www.sbnation.com/nba-draft/2012/6/28/3114314/2012-nba-draft-results-denver-nuggets|title=2012 NBA Draft Results: Evan Fournier Selected By Nuggets With No. 20 Pick|last=Ziller|first=Tom|date=2012-06-29|access-date=2016-07-12}}</ref> На 11 јули 2012, тој потшишал руки договор со Нагетс.<ref>{{Cite news|url=http://www.nba.com/nuggets/news/denver-nuggets-sign-first-round-draft-pick-evan-fournier|title=Denver Nuggets sign first-round draft pick Evan Fournier {{!}} Denver Nuggets|work=Denver Nuggets|access-date=2018-02-08|language=en}}</ref> Веднаш по доаѓањето тој се приклучил на екипата на Нагетс која настапила во [[НБА летна лига 2012|НБА летната лига 2012]]. Своето деби во [[НБА сезона 2012-2013|НБА лигата]] го направил на 31 октомври 2012, во натпреварот против [[Филаделфија Севентисиксерс]] со кој Нагетс ја отвориле новата сезона; Фурније забележал 5 поени и една асистенција за околу 10 минути поминати во игра, а неговиот тим го загубил воведниот натпревар со 84-75.<ref>{{cite web|url=https://www.basketball-reference.com/boxscores/201210310PHI.html|title=Denver Nuggets at Philadelphia 76ers Box Score, October 31, 2012|publisher=basketball-reference.com|date=31 октомври 2012|accessdate=26 јули 2021}}</ref> Во текот на првите 73 натпревари на Нагетс во сезоната 2012-2013, Фурније се појавил во само 29 од нив и регистрирал 10 или повеќе поени само еднаш. Тој се појавил во девет последователни натпревари пред крајот на регуларнаиот дел од сезоната, вклучувајќи и ги и последните три во кои бил стартер. За време на овој период пред крајот на сезоната, тој имал просек од 12,3 поени и постигнал 17 или повеќе поени на четири натпревари, вклучувајќи ги и највисоките во дебитантската сезона 24 поени против [[Портланд Трејлблејзерс]] на 14 април 2013 година.<ref>{{Cite web|url=https://www.basketball-reference.com/players/f/fournev01/gamelog/2013/|title=Evan Fournier 2012-13 Game Log {{!}} Basketball-Reference.com|website=Basketball-Reference.com|language=en|access-date=2018-02-08}}</ref>
 
Во јули 2013 година, Фурније повторно се приклучил на Нагетс за [[НБА летна лига 2013|НБА летната лига 2013]].<ref>{{Cite web|url=http://www.nba.com/nuggets/news/denver-nuggets-announce-2013-summer-league-roster/#|title=Denver Nuggets announce 2013 Summer League roster {{!}} Denver Nuggets|access-date=2016-07-12}}</ref> На 30 октомври 2013 година, Нагетс ја искористиле својата опција за трета година според руки договорот на Фурније, продолжувајќи го договорот со играчот до сезоната 2014-2015.<ref>{{Cite web|url=http://www.nba.com/nuggets/news/denver-nuggets-exercise-options-faried-fournier|title=Denver Nuggets Exercise Options On Faried, Fournier {{!}} Denver Nuggets|access-date=2016-07-12}}</ref> На 23 февруари 2014 година, Фурније постигнал дотогаш највисоки во неговата НБА кариера 27 поени против [[Сакраменто Кингс]].<ref>{{Cite web|url=https://www.basketball-reference.com/players/f/fournev01/gamelog/2014/|title=Evan Fournier 2013-14 Game Log {{!}} Basketball-Reference.com|website=Basketball-Reference.com|language=en|access-date=2018-02-08}}</ref>
 
===Орландо Меџик===
На 26 јуни 2014 година, Фурније бил разменет, заедно со правата на драфт над [[Девин Марбл]], во [[Орландо Меџик]] во замена за [[Арон Афлало]].<ref>{{Cite web|url=http://www.nba.com/magic/magic-trade-afflalo-acquire-fournier-and-marble|title=Magic Trade Afflalo; Acquire Fournier and Marble {{!}} Orlando Magic|access-date=2016-07-12}}</ref> Дебитирал во дресот на Меџик на 28 октомври 2014, забележувајќи 11 поени, 3 скока и 2 асистенции во поразот од 101-84 на гостувањето кај [[Њу Орлеанс Пеликанс]]. На 12 ноември 2014 година, Фурније имал одлична вечер постигнувајќи највисоки во кариерата 28 поени со шут од игра 8 од 14 во победата над [[Њујорк Никс]] со 97-95.<ref>{{Cite web|url=http://www.nba.com/games/20141112/ORLNYK/gameinfo.html|title=Fournier's career-high 28 lead Magic over Knicks|last=Mahoney|first=Brian|date=2014-11-12|website=NBA.com|access-date=2016-07-12}}</ref>
 
На 3 ноември 2015 година, Фурније поставил нов личен рекорд во кариерата по бројот на поени уфрлајќи точно 30 во победата од 103–94 над Њу Орлеанс Пеликанс.<ref>{{Cite web|url=http://www.nba.com/games/20151103/ORLNOP/gameinfo.html|title=Fournier leads Magic past winless Pelicans, 103-94|last=Martel|first=Brett|date=2015-11-04|website=NBA.com|access-date=2016-07-12}}</ref> На 15 март 2016 година, тој ја изедначил својата највисока цифра на поени во кариера забележувајќи одново натпревар со 30 поени против неговата поранешна екипа [[Денвер Нагетс]].<ref>{{Cite web|url=http://espn.go.com/nba/recap?gameId=400828885|title=Fournier, Smith help Magic hold off Nuggets, 116-110|date=2016-03-15|website=ESPN.com|access-date=2016-07-12}}</ref> За време на [[НБА сезона 2015-2016|сезоната 2015–2016]], Фурније ја имал најдобрата година во кариерата во која просечно постигнувал по 15,4 поени по натпревар, 2,8 скокови, 2,7 асистенции, 1,2 украдени топки во 32,5 минути просечно поминати во игра. Тој, исто така, го предводел својот тим по бројот на постигнати поени 19 пати, имал 24 натпревари со 20+ поени и две со 30+ поени.<ref>{{Cite web|url=https://www.basketball-reference.com/players/f/fournev01/gamelog/2016/|title=Evan Fournier 2015-16 Game Log {{!}} Basketball-Reference.com|website=Basketball-Reference.com|language=en|access-date=2018-02-08}}</ref>
 
==Репрезентативна кариера==
 
== Наводи ==

Прегледник