Тувалу: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 11 месец
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: било каков → каков било
с (Правописна исправка, replaced: фамилија → семејство (2), фамилии → семејства, мејствате → мејствата, семејствор → семеј)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: било каков → каков било)
Се состои од девет [[корал]]ни [[атол]]и од кои осум се населени, од каде доаѓа името на земјата, кое на [[тувалски јазик]] значи „Осум стојат заедно“. Со исклучок на [[Ватикан]], тоа го има најмалиот број на жители помеѓу независните нации. Тувалу порано беше познат како '''Елисови Острови'''.
 
Поради нивната мала висина (макс. 5 метри), островите кои ја сочинуваат оваа нација се загрозени од било каков било [[пораст на морското ниво]]. Населението може ќе се евакуира во текот на следните децении во [[Нов Зеланд]], или [[Ниуе]], мал тихоокеански [[остров]] (автономен, но поврзан со Нов Зеланд), што не е загрозен од порастот на морското ниво, но има население во опаѓање.
 
Ваиаку, главното село, на атолот [[Фунафути]], се наоѓа на островот Фонгафале кој е долг 12 километри. Тувалу е член на [[комонвелт]]от. Голем дел од државниот буџет доаѓа од приходите од продажба на [[.tv]] интернет домени.

Прегледник