Грб на Белорусија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.233 бајти ,  пред 11 месец
факти според енциклопедијата Британика
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(факти според енциклопедијата Британика)
Ознака: Отповикано
 
'''Грбот на [[Белорусија]]''' е државниот грб во републиката кој го заменил историскиот грб од [[Пахонија]] на референдумот во [[1995]] година. Грбот е составен од венец од жито каде во внатрешноста се наоѓа карта на Белорусија на [[сонце]], под него планетата [[Земја]] и на врвот има петокрака. Тој е во социјалистички стил, како и грбовите на [[Грб на Македонија|Македонија]], [[Грб на Таџикистан|Таџикистан]], [[Грб на Узбекистан|Узбекистан]], [[Грб на Виетнам|Виетнам]] и [[Грб на Северна Кореја|Северна Кореја]]. Македонскиот и белорускиот грб се единствените социјалистички грбови во Европа.
 
И покрај фактот дека Белорусите имаат посебен етнички идентитет и јазик, тие никогаш претходно немале политички суверенитет пред 1991 година, освен во краток период во 1918 година кога краткотрајната Белоруска народна република го користела коњаникот како свој амблем.<ref>[https://www.britannica.com/place/Belarus ''Belarus | History, Flag, Map, Population, Capital, Language, & Facts'']. Encyclopedia Britannica.</ref> Уникатните белоруски национални симболи не биле создадени како резултат на странското владеење на белоруските територии од Прусија, Полска, Литванија и Русија сè до 20 век.<ref>Smith, Whitney. [https://www.britannica.com/topic/flag-of-Belarus ''Flag of Belarus'']. Encyclopedia Britannica.</ref><ref>[https://www.britannica.com/place/Belarus ''Belarus | History, Flag, Map, Population, Capital, Language, & Facts'']. Encyclopedia Britannica.</ref>
 
== Галерија ==
4

уредувања

Прегледник