Органски систем: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 19 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Поврзано: Исправка на име на предлошка, replaced: {{Никулец за анатомија}} → {{анатомија-никулец}})
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
'''Органски систем''' претставува целина од два или повеќе [[орган]]и кои се взаемно [[Анатомија|анатомски]] и [[Физиологија|физиолошки]] (функционално) поврзани. На пример: [[систем за варење]], [[циркулаторен систем]], [[нервен систем]] итн.
 
== Поврзано ==

Прегледник