Разлика помеѓу преработките на „Аневризма“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Ризични фактори: Јазична исправка, replaced: Ризик фактор → Ризичен фактор, зичен фактори → зични фактори
с (Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: sид → ѕид)
с (→‎Ризични фактори: Јазична исправка, replaced: Ризик фактор → Ризичен фактор, зичен фактори → зични фактори)
 
Аневризмите можат да настанат на сите артерии, но најчесто настануваат на аортата.
 
==РизикРизични фактори==
 
# Воспаление (од околното ткиво или по крвен пат)

Прегледник