Тувалу: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 10 месеци
с
Правописна исправка, replaced: фамилија → семејство (2), фамилии → семејства, мејствате → мејствата, семејствор → семеј
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија)
с (Правописна исправка, replaced: фамилија → семејство (2), фамилии → семејства, мејствате → мејствата, семејствор → семеј)
{{Главна|Политики на Тувалу}}
 
Тувалу е [[уставна монархија]] и е дел од [[Комонвелт на нации]] и [[Елизабета I]] е призната како официјална кралица на Тувалу. Таа е претставена во Тувалу од генерален гувернер кој е назначен како совет од [[Премиер на Тувалу|премиерот на Тувалу]]. Локалниот парламент има 15 членови и се избрани за мандат од четири години. Пратениците одбираат премиер кој е претседател на Владата. Во Тувалу нема политички партии и изборите се воглавно според лични или фамилијарнисемејни врски.
 
== Административна поделба ==
{{Главна|Култура на Тувалу}}
 
Традиционалниот начин на живот на Тувалу сè уште е зачуван. СекојаСекое фамилијасемејство има свои задачи поврзани со доброто на заедницата. Вештините на фамилиитесемејствата се пренесувани од татко на син.
 
Традиционалната храна на Тувалу е [[пулака]], [[морски плодови]], [[банана|банани]], [[кокос]]ови ореви и [[Свиња|свинско]] месо.

Прегледник