Разлика помеѓу преработките на „Канонизација“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 6 бајти ,  пред 6 месеци
нема опис на уредувањето
(#WPWPMK)
Ознака: Изворно уредување 2017
 
[[Податотека:Pintoricchio_018_detail.jpg|мини|[[Папа ПијеПие II|Папата ПијеПие II]] ја канонизира [[Катарина СијенскаСиенска]]]]
'''Канонизација''' е [[процес]] преку кој [[христијанство|христијанска]] [[црква]] декларира [[светец]], со што тој влегува во списокот на признати светци. Процесот најмногу е користен во [[католичката црква]], но, исто така, се користи и во [[православие]]то.
 

Прегледник