Разлика помеѓу преработките на „Адонис“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 10 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎top: Исправка, replaced: грчката мито → старогрчката мито
с (→‎top: Исправка, replaced: грчката мито → старогрчката мито)
[[Податотека:Aphrodite Adonis Louvre MNB2109.jpg|thumb|right|250px|Афродита и Адонис, околу 410 г. п. н. е., Лувр.]]
Во [[грчкатастарогрчката митологија]], '''Адонис''' е бог на [[убавина]]та и [[страст]]а и е централна фигура во различни [[религиозен култ|религиозни култови]]. Неговата [[религија]] припаѓала на жените: умирањето на Адонис било целосно развиено во кругот на млади девојки околу [[поетеса]]та [[Сафо]] од [[остров]]от [[Лезбос]], околу 600 п.н.е., како што се открива во еден дел од опстанатата [[поезија]] на Сафо.<ref>The standard modern survey and repertory of Adonis in Greek culture is W. Atallah, ''Adonis dans la littérature et l'art grecs'' (Paris) 1966.</ref>
 
Адонис е еден од најсложените фигури во [[Класицизам|класиката]]. Тој имал многу улоги и имало многу учења низ вековите што се однесува до неговото значење и цел во грчките религиозни верувања. Тој е годишно обновуван, секогаш младолик бог на [[вегетација]]та, божество чија природа е врзана за [[календар]]от. Неговото име денес често се користи за убавите момчиња, за кои тој е [[архетип]]. Адонис често се смета за смртниот бог на убавината.

Прегледник