Пентархија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 259 бајти ,  пред 1 година
#WPWP #WPWPMK
с (→‎Други значења: Додадена категорија)
(#WPWP #WPWPMK)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:1800 Wilkinson Map of the 4 Eastern Churches rectified.jpg|мини|десно|270п|Локална надлежност на источните патријаршии во склоп на пентархијскиот поредок]]
 
'''Пентархија''', од грчки „Владеење на петтемина“, влијаела во создавањето на „Петте големи мориња“ или рани [[Епископии]], кои ги претставуваат петте најголеми [[христијански]] центри во [[средниот век]]:
 
1.288

уредувања

Прегледник