Дразба: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 413 бајти ,  пред 10 месеци
#WPWP #WPWPMK
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на биологијата → биологија-никулец using AWB)
(#WPWP #WPWPMK)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[File:Phototrophic Response to Stimulus.svg|thumb|Светлината од ламбата (1.) функционира како забележлива промена во околината на растението. Како резултат, растението покажува реакција на фототропизам - насочен раст (2.) кон стимулот на светлината]]
'''Дразба''' ('''стимул''') е возбудување на кои [[Нервен систем|нервниот систем]] го прима од надворешната средина, како на пример [[светлина]], [[топлина]], [[притисок]] итн.
 
1.682

уредувања

Прегледник