Разлика помеѓу преработките на „Наша ера“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 404 бајти ,  пред 5 месеци
#WPWP #WPWPMK
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание)
(#WPWP #WPWPMK)
[[File:Johannes Kepler 1610.jpg|thumb|upright|[[Јоханес Кеплер]] за првпат користел „Вулгарна ера“ за да ги разликува датумите на христијанскиот календар од [[пролетна година|пролетната година]] што обично се користат во националното право.]]
'''Наша ера''' или скратено '''н.е.''' ({{lang-la|Anno Domini}}, кратенки - '''AD''' или '''A.D.'''; {{lang-en|Common/Current Era}}, кратенка '''CE''') како и изразот '''пред наша ера''' ({{lang-en|Before Christ}} и скратено '''BC''' или '''B.C.''' или ''Before the Common/Current Era'' и скратено '''BCE''') се ознаки за одредување на годините користени од [[јулијански календар|јулијанскиот]] и [[грегоријанскиот календар]].
 
1.682

уредувања

Прегледник