Фантаскоп: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 65 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(#WPWPMK)
Нема опис на уредувањето
 
[[Податотека:Фантаскоп.jpg|мини|лево]]
'''Фантаскоп'''<ref>[https://books.google.rs/books?id=iEEcAwAAQBAJ&pg=PA34&lpg=PA34&dq=phantascope+on+wheels&source=bl&ots=pysYb2ohdc&sig=GSnsForcS5sPK4oAo-dPrJn4U80&hl=sr&sa=X&ei=Y2bkVIqQAsG6ygPyhYKIBg&ved=0CEMQ6AEwBg#v=onepage&q=phantascope%20on%20wheels&f=false Ghostly Apparitions: German Idealism, the Gothic Novel, and Optical Media - Stefan Andriopoulos - Google Книги]</ref> (од грчките зборови фантасиа - фантазија, скопео-гледа) е оптички уред патентиран<ref>[http://wernernekes.de/00_cms/cms/front_content.php?idart=102 Begriffe F]</ref> [[1799]] година од белгискиот [[илузионист]] Робертсон (Étienne-Gaspard Robert). Со помош на овој оптички уред париската театарска публика била заплашувана<ref>{{Cite web |url=http://www.netdale.com/filmhistory/index.html |title=History of Movies, Film and Cinema|access-date=18. 02. 2015 |archive-url=https://web.archive.org/web/20150218130732/http://www.netdale.com/filmhistory/index.html |archive-date=18. 02. 2015 |url-status=dead |df= }}</ref> со изведба на опсенарски театарски вештини на сцената.<ref>[http://skullsinthestars.com/2013/02/11/phantasmagoria-how-etienne-gaspard-robert-terrified-paris-for-science/ Phantasmagoria: How Étienne-Gaspard Robert terrified Paris for science | Skulls in the Stars]</ref> Фантаскоп е унапреден уред [[волшебна ламба]]. Благодарејќи на фантаскоп, Робертсон комбинирајќи сенки и проекции усовршена латерна магика - фантаскоп, осмислил театар на сенки [[фантазмагорија]] во [[19 век]] станала омилена народна забава.
 
2.378

уредувања

Прегледник