Емилија-Ромања: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 115 бајти ,  пред 10 месеци
#WPWPMK #WPWP
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(#WPWPMK #WPWP)
 
'''Емилија-Ромања''' ({{lang-it|Emilia-Romagna}}, {{lang-eml|Emélia-Rumâgna}}, {{lang-rgn|Emélia-Rumâgna}} — [[регион]] во [[Северна Италија]], кој излегува на [[Јадранско Море]]. Еден од најбогатите региони во [[Европа]], го има третиот највисок [[БДП]] по глава на жител на [[континент]]от. Зафаќа површина од 22.447&nbsp;км<small>2</small>и тука живеат 4,5 милиони жители. [[Главен град]] и [[административен центар]] е [[Болоња]].
[[Податотека:Flag of Emilia-Romagna (de facto).svg|мини|Знаме на Емилија-Ромања]]
 
== Поврзано ==
* [[Емилијанскоромањолски јазик]]
1.698

уредувања

Прегледник