Тирол (покраина): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 87 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK #WPWP
с (Правописна исправка, replaced: ељеф → елјеф)
(#WPWPMK #WPWP)
 
'''Тирол''' ([[германски јазик|германски]]:Tirol, [[италијански јазик|италијански]]:Tirolo е една од деветте сојузни [[покраина|покраини]] во [[Австрија|Република Австрија]]. Зафаќа површина од 12.647 квадратни километри и население од 709.919 со густина на населението од 55 жители/км2.
[[Податотека:Flag of Tirol (state).svg|мини|Знаме на Тирол]]
 
=Географија=
1.821

уредување

Прегледник