Разлика помеѓу преработките на „Фобос“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: сателит → месечина (2), сечинаи → сечини
с (Македонско име на предлошка, replaced: Infobox Planet → Инфокутија Планета)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: сателит → месечина (2), сечинаи → сечини)
 
}}
 
'''Фобос''' е еден од двата природни сателитимесечини на [[Марс]]. Го открил американскиот астроном Асаф Хол на 18 август 1877 г. Името го добил по придружникот на богот [[Марс (бог)|Марс]], Фобос, и означува страв. ОвојОваа сателитмесечина има неправилнанеправилен формаоблик и нема атмосфера.
 
== Поврзано ==

Прегледник