Разлика помеѓу преработките на „Телевизија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Историја на телевизијата: Јазична исправка, replaced: Ротирачки → Вртечки
с (Правописна исправка, replaced: -тиот и → и)
с (→‎Историја на телевизијата: Јазична исправка, replaced: Ротирачки → Вртечки)
 
 
== Историја на телевизијата ==
* 1884 г.-Нипковиот диск е изум на германецот [[Паул Нипков]] (1860-1940). РотирачкиотВртечкиот диск претходно е во катодна цевка.
* 1897 г.-Катодната цевка е изум на германскиот физичар [[Карл фердинанд Браун]] (1850-1918). Таа е претходник на современата цевка во приемникот.
* 1926 г.-[[Џон Логи Берд]] (1888-1946), шкотски пронаоѓач, приредил прва демонстрација на телевизијата, прикажувајќи ги првите човечки лица кои можеле да се разпознаат.

Прегледник