Разлика помеѓу преработките на „Хале (Зале)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 14 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Сообраќајна историја: Стандардизација, replaced: Видете исто така → Поврзано
с (Јазична исправка, replaced: спикер → водител, Спикер → Водител)
с (→‎Сообраќајна историја: Стандардизација, replaced: Видете исто така → Поврзано)
Лудвиг Вухерер го направил Хале важен железнички центар во централна Германија. Во 1840, ја отворил [[Железничка линија Магдебугр-Лајпциг|железничката линија Магдебург-Хале-Лајпциг]], завршувајќи ја врската помеѓу [[Магдебург]] и [[Дрезден]]. Во 1841–1860, ги отворил другите линии кон [[Тирингиска железница|Ерфурт]], [[Железничка линија Хале-Касел|Касел]] и [[Железничка линија Анхалт|Берлин]].
 
Од 1891 Хале ја имал првата голема електрична градска трамвајска линија во светот.<ref>Волфганг Кених, Волфхард Вебер: Мрежи. Челик и електрична енергија. 1840 до 1914. Во: Propyläen Technikgeschichte. Bd. 4, Propyläen Verlag, Berlin 1991–1992, ISBN 3-549-07113-2, S. 344</ref> Видете исто такаПоврзано, [[Главна железничка станица Хале (Зале)]].
 
== Познати жители ==

Прегледник