Печатење: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 11 месец
→‎Историја на печатење: Јазично подобрување, replaced: ротациона → вртежна
с (→‎Историја на печатење: Правописна исправка, replaced: кој што → којшто using AWB)
(→‎Историја на печатење: Јазично подобрување, replaced: ротациона → вртежна)
 
* 1843 година. - почеток на производство на хартија од [[Дрво (растение)|дрвја]].
* 1862 првата ротациска машина.
* 1875 првата ротационавртежна машина за весници за големи изданија.
* 1881 - почнува употребата на автоматско пишување (autotype) - репродукција на оригиналот, што е основа на модерната репродукција на слика за сите методи за печатење.
* 1884 првата машина за копирање писма.

Прегледник