Универзитет Американ Колеџ Скопје: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Јазична исправка, replaced: North Macedonia → Македонија (2)
Нема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: North Macedonia → Македонија (2))
 
{{Инфокутија Универзитет|name=Универзитет Американ Колеџ Скопје|image=|motto=American Style. American Way. American College.|established={{start date and age|2005}}|type=приватен|rector=[[Марјан Бојаџиев]]|city=[[Скопје]]|country=[[Македонија]]|students=564 {{small|(2018–19)}}<ref name="enrollment201819">{{cite web |title=Запишани студенти на високите стручни школи и факултетите во Република Северна Македонија во академската 2018/2019 година |url=http://www.stat.gov.mk/pdf/2019/2.1.19.27_mk.pdf |website=stat.gov.mk |publisher=Државен завод за статистика |access-date=30 ноември 2019 |format=PDF}}</ref>|undergrad=|postgrad=|faculty=101|campus=4.000 м<sup>2</sup>|nickname=UACS|website={{URL|http://www.uacs.edu.mk}}}}
 
{{Инфокутија Универзитет|name=University American College Skopje|image=|motto=American Style. American Way. American College.|established={{start date and age|2005}}|type=Private|rector=[[Marjan Bojadziev]]|city=[[Skopje]]|country=[[North Macedonia]]|students=564 {{small|(2018–19)}}<ref name="enrollment201819">{{cite web |title=Запишани студенти на високите стручни школи и факултетите во Република Северна Македонија во академската 2018/2019 година |url=http://www.stat.gov.mk/pdf/2019/2.1.19.27_mk.pdf |website=stat.gov.mk |publisher=Statistical Office of North Macedonia |access-date=30 November 2019 |language=mk |format=PDF}}</ref>|undergrad=|postgrad=|faculty=101|campus=4,000 m2|nickname=UACS|website={{URL|http://www.uacs.edu.mk}}}}'''Универзитет Американ Колеџ Скопје''' (скр. '''UACS''') — приватен [[универзитет]] основан во 2005 година. Седиштето е во [[Скопје]], [[Македонија]]. Просториите на UACS опфаќаат 4.000 м2.
 
== Факултети ==
 
* {{Матична|http://www.uacs.edu.mk}}
 
[[Категорија:Појавено во 2005 година во Македонија]]
[[Категорија:Образованието во Скопје]]

Прегледник