Разлика помеѓу преработките на „КК Работнички сезона 2019/20“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
с (→‎Предсезонски подготовки и промени: Јазична исправка, replaced: лубск → лупск)
Во јануари екипата ја напуштил резервистот Габриел Коскоски кој продолжил во [[Втора македонска кошаркарска лига 2019/20|второлигашот]] [[КК Црн Дрим|Црн Дрим]].<ref>{{наведени вести |title=Список на одобрени играчи и службени лица сезона 2019/20 |url=https://web.archive.org/web/20200217191458/http://mkf.mk/uploads/80865020200214.pdf |accessdate=17 февруари 2020 |publisher=Кошаркарска Федерација на Македонија преку web.archive.org |date=14 февруари 2020}}</ref>
 
Во дванаесеттото коло [[КК Работнички|Работнички]] дома успеал да победи против Куманово 2009 со 77:72. Најдобар бодтерпоентер бил [[Кирил Николовски]] со 19 бода (6 од 6 за три бода), со десет скокови најдобар скокач бил [[Љубомир Младеновски]], а Марјан Младеновиќ завршил како најдобар додавач со осум додавања.<ref>{{наведени вести |title=Работнички-Куманово 2009 77:72 |url=https://www.fibalivestats.com/u/MSL/1428890/ |accessdate=19 јануари 2020 |publisher=fibalivestats.com |date=18 јануари 2020}}</ref>
 
Повторно на позицијата разигрувач, Работнички го довел Дамиер Питс кој бил од [[Соединетите Држави]]. Негов последен ангажман бил [[Унгарија|унгарски]] Шопрон во кој настапувал во првата полусезона на сезоната 2019/20.<ref>{{наведени вести |title=Работнички донесе нов Американец: Дамиер Питс е ново име во Градски Парк |url=https://web.archive.org/web/20200121171415/https://sportmedia.mk/2020/01/21/%d1%80%d0%b0%d0%b1%d0%be%d1%82%d0%bd%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d0%b4%d0%be%d0%bd%d0%b5%d1%81%d0%b5-%d0%bd%d0%be%d0%b2-%d0%b0%d0%bc%d0%b5%d1%80%d0%b8%d0%ba%d0%b0%d0%bd%d0%b5%d1%86-%d0%b4%d0%b0%d0%bc/ |accessdate=21 јануари 2020 |publisher=sportmedia.mk преку web.archive.org |date=21 јануари 2020}}</ref><ref>{{наведени вести |title=Американски плејмејкер ќе ја добие „диригенската“ палка во Работнички |url=https://web.archive.org/web/20200121171741/https://www.gol.mk/kosharka/amerikanski-plejmejker-kje-ja-dobie-dirigenskata-palka-vo-rabotnichki |accessdate=21 јануари 2020 |publisher=gol.mk преку web.archive.org |date=21 јануари 2020}}</ref>

Прегледник