Разлика помеѓу преработките на „Хоризонт на настани“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: допринес → придонес
с (→‎<u>Хоризонт на настани кај ротирачки и неротирачки црни дупки</u>: Јазично подобрување, replaced: радиус → полупречник (2))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: допринес → придонес)
'''Хоризонт на настани''', наједноставно кажано, претставува границата на [[Црна дупка|црната дупка]] која ја одделува од останатиот дел од универзумот. Како што знаеме, црната дупка е дефинирана како сингуларитет кој е определен со хоризонтот на настани чија „брзина на бегство“ (брзината која е потребна на еден ентитет да ја напушти црната дупка) е еднаква на [[Брзина на светлината|брзината на светлината]]. Честопати, хоризонтот на настани е дефиниран како „точка од која нема враќање“.
 
Генерално кажано, ништо не може да побегне од црната дупка, поточно да го напушти хоризонтот на настани и да премине во останатиот дел од [[Вселена|космосот]], затоа што според [[Теорија на општа релативност|Теоријата на општа релативност]], ниту една честица не се движи побрзо од [[фотон]]от. Исто така, не постои начин да се набљудуваат случувањата внатре во границите на хоризонтот на настани од надворешната страна на црната дупка, што допринесувапридонесува да се сомневаме што точно се случува во рамките на хоризонтот. Затоа што хоризонтот на настани не е материјална физичка површина, туку математички дефинирана граница, материјата и радијацијата можат да влезат во црната дупка, но не и да излезат од истата.
 
=== <u>Хоризонт на настани кај ротирачки и неротирачки црни дупки</u> ===

Прегледник