Разлика помеѓу преработките на „Institute for Scientific Information“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Јазична исправка, replaced: интернет страница → мрежно место, фицијална мрежно → фицијално мрежно
с (Bot: Migrating 12 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q671421 (translate me))
с (Јазична исправка, replaced: интернет страница → мрежно место, фицијална мрежно → фицијално мрежно)
 
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Institute for Scientific Information''' (ISI) е основан во 1960 година од [[Eugene Garfield]]. Во 1992 година ISI премина во сопственост на Thomson Scientific & Healthcare и беше преименуван во Thomson ISI, а денес се нарекува [[Thomson Scientific]]. Денес оваа институција претставува дел од корпорацијата [[Thomson Reuters]].
 
ISI нуди пристап до повеќе референтни списанија и бази на податоци. Оваа институција е специјализирана за анализа на цитати и за библиометриска анализа – поле од науката кое е основано од Eugene Garfield. ISI во своите реферативни списанија и бази на податоци покрива неколку илјади научни списанија. Некои од најпознатите реферативни списанија на ISI се: [[Science Citation Index]] (SCI), [[Social Science Citation Index]] (SSCI) и [[Arts and Humanities Citation Index]] (AHCI). До сите овие бази на податоци се пристапува преку online сервисот Web of Knowledge. Овие бази на податоци овозможуваат научниците да дојдат до сознанија кои научни статии се почесто цитирани и кои научници ги цитираат тие статии.
 
== Надворешни врски ==
* [http://scientific.thomson.com ОфицијалнаОфицијално интернетмрежно страницаместо]
 
[[Категорија:Наука]]

Прегледник