Разлика помеѓу преработките на „Бобовидни“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
→‎Распределба: Исправена предлошка, replaced: цмс → нмс
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: отфамилиите → отсемејствата)
с (→‎Распределба: Исправена предлошка, replaced: цмс → нмс)
 
 
==Распределба==
Бобовидните се [[коспомолитизам (биологија)|космополитски]] ред растенија, со исклучок на тоа што во северниот дел на [[умерена клима|северниот умерен појас]] добро распространета е само фамилијата Глушини од Бобовите.<ref>{{цмснмс|last = Стивенс|first = П.Ф.|title = Филогенија на скриеносемениците|publisher = Ботаничка градина - Мисури|date = 7 мај 2006|url = http://www.mobot.org/MOBOT/research/APweb/| accessdate = 20 ноември 2006}} {{en}}</ref>
 
==Галерија==

Прегледник