Разлика помеѓу преработките на „Демоним“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎Потешкотии: Исправена предлошка, replaced: цмс → нмс
с (Јазична исправка, replaced: префикси → претставки)
с (→‎Потешкотии: Исправена предлошка, replaced: цмс → нмс)
 
Честопати постојат разлики во ендонимите (самонарекување) и [[егзоним]]ите (име под кое народот е познат во странство). Егзонимите честопати не го одразуваат вистинското разнообразие во рамките на дадениот регион. На пример, [[Инуити]]те во Канада често се групираат со [[Јупици]]те под заедничкиот поим Ескими. Иако се слични по јазик, Инуитите и Јупиците се сосем различни етнички групи, што е причината за неприфаќањето на општиот поим.
 
Демонимите често остануваат неизменети и по крупни политички поделби. Жителите на [[НР Кина]] и [[Република Кина]] ([[Тајван]]) се сметаат за Кинези, со тоа што во Тајван извесен дел од населението се смета и за Кинези и за Тајванци.<ref>{{цмснмс
| author = Јун-хан Чу и Чија-лунг Лин
| title = Конструирање на тајванскиот идентитет и односите преку теснецот

Прегледник