Разлика помеѓу преработките на „Али Хаменеи“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 13 бајти ,  пред 9 месеци
с
clean up and re-categorisation per CFD, replaced: сајт → мрежно место, лен мрежно → лно мрежно
(rv)
с (clean up and re-categorisation per CFD, replaced: сајт → мрежно место, лен мрежно → лно мрежно)
 
'''Сејед Али Хосеини Хаменеи''' ([[фарси]] -سید علی حسینی خامنه‌); роден {{роден на|18|април|1939}}) е [[Висок раководител на Иран]] (рахбар) од [[1989]] а пред тоа [[1981]]—[[1989]] е претседател на [[Иран]] . По потекло е ирански [[Азербејџанец]]. Ја носи титулата '''Големиот Ајатолах'''
 
Во [[октомври]] [[1981]] е избран за претседател на [[Иран]] и во [[1985]] е реибран.
 
На [[4 јуни]] [[1989]], веќе еден ден по смртта на основоположникот на исламската република Големиот Ајатолах [[Рухолла Мусави Хомеини]] избран е за висок раководител на Иран, односно Ајатолах.
 
 
=== Резултати од претседателските избори ===
== Надворешни врски ==
{{Commons|Ali Khamenei}}
* [http://www.khamenei.ir/ ОфицијаленОфицијално сајтмрежно место]
* [http://politican.ru/ahamenei-sb-oon-ne-dolzhen-rassmatrivat-yadernoe-dose-irana/ А.Хаменеи: СБ на ООН не е должен да расправа за атомската програма на Иран]
 
}}
{{end box}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Хаменеи}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Хаменеи}}
[[Категорија:Иранци]]
[[Категорија:Живи луѓе]]

Прегледник