Илјада деветстотини осумдесет и четврта: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Форматна исправка на датуми, replaced: октомври, 2 → октомври 2 (2), јуни]], 1 → јуни [[1)
Нема опис на уредувањето
 
Романот станал многу познат и некој изрази се користат во говорот дури и денес. На пример, познатиот израз „Големиот брат те гледа“ влече корени токму од овој роман.<ref>[http://www.modernlibrary.com/top-100/100-best-novels/ „100 Најдобри романи“]. Modern Library. Проверено на 19 октомври 2012</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Џорџ Орвел]]
* [[Животинска фарма]]
 
== Наводи ==
 
== Надворешни врски ==
* [https://www.marxists.org/makedonski/orvel/1949/1984.htm Кратки извадоци од делото на македонски јазик]
* [https://www.fakulteti.mk/news/11032019/pismoto-na-dzhordzh-orvel-vo-koe-objasnuva-zoshto-ja-napishal-1984 „Писмото на Џорџ Орвел во кое објаснува зошто ја напишал '1984'“], „Факултети“, 11.03.2019.
* [http://1984comic.com/?q=node/413 Стрип верзија од ''1984'']
* [http://www.1984theopera.com/ ''1984:'' Опера]
* [http://ebooks.adelaide.edu.au/o/orwell/george/o79n/ Изданието од библиотеката на универзитетот од Аделаида]
* [http://www.netcharles.com/orwell/books/1984.htm Податоци за Џорџ Орвел – Биографија, есеи, романи, рецензии, слики]
 
== Поврзано ==
* [[Џорџ Орвел]]
* [[Животинска фарма]]
 
{{Роман-никулец}}
6.543

уредувања

Прегледник