Прејди на содржината

Alexa Internet: Разлика помеѓу преработките

Додадени 48 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: сајт → мрежно место (4), режно местоот → режното место (2), режно местоови → режни места (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: веб сајт → мрежно место, ој мрежно место → ое мрежно место)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: сајт → мрежно место (4), режно местоот → режното место (2), режно местоови → режни места (2))
'''Alexa Internet''' — [[семрежје|семрежно]] помагало е основано во 1996 година од Brewster Kahle и Bruce Gilliat. Името на Alexa доаѓа од следните зборови:
'''A'''ddress '''L'''ookup '''EX'''perts '''A'''uthority.
Секое мрежно место во светот има свој ранг, односно позиција на Alexa преку чија помош истиот и се проценува. Позицијата се добива преку посетителите. Колку повеќе посетители има сајтотмрежното место, толку поголема позиција ќе има сајтотмрежното место на официјалната ранг список на Alexa.
Alexa е „ќерка“ на големото семрежно претпријатие „Амазон“. Постојат и балкански Alexa сајтовимрежни места, кои прикажуваат рејтинг на сајтовимрежни места од одредени држави.
 
== Надворешни врски ==