Разлика помеѓу преработките на „Руско здружение на пролетерски писатели“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Russian Association of Proletarian Writers“)
 
с
 
'''Руското здружение на пролетерски писатели''', познато и под неговата кратенка '''РАПП''' ({{Lang-ru|Российская ассоциация пролетарских писателей}}) - поранешен службен творечки сојуз во [[Советски Сојуз|Советскиот Сојуз]] основан во јануари 1925 година.<ref name="litenc">[http://feb-web.ru/feb/litenc/encyclop/le9/le9-5192.htm "RAPP"], ''[[Книжевна енциклопедија|Literary Encyclopedia]]'' (1929-1939) {{Ru}}</ref>
 
Меѓу наведените цели била „да се чисти и да се казнува“ во името на [[Комунистичка партија на Советскиот Сојуз|Партијата]]“, т.е. ефективно поттикнување на [[цензура]] на [[Книжевност|книжевноста]] врз идеолошка основа. Станала злогласна по своите ентузијастички напади врз писатели кои не одговарале на дефиницијата на РАПП за „вистински советски писател“, што на крајот заработила критики од раководството на [[Болшевици|болшевичката партија]].<ref name="litenc">[http://feb-web.ru/feb/litenc/encyclop/le9/le9-5192.htm "RAPP"], in Russian ''[[Книжевна енциклопедија|Literary Encyclopedia]]'' (1929-1939) {{In lang|ruRu}}</ref> Меѓу нејзините први цели биле [[Евгениј Замјатин]] и Борис Пилњак<ref>"UnderstandingРазбирајќи го [[Борис Пастернак|Boris Pasternak]], LarissaЛариса RudovaРудова (1997) {{ISBN|1-57003-143-6}}, [https://books.google.com/books?id=_bt0ZK8fekcC&pg=PA64&dq=%22ideological+repression%22+%22soviet+Union%22&lr= p. 64]</ref> и биле мета на и за и против-[[Болшевици|болшевички]] писатели, особено [[Михаил Булгаков]], [[Максим Горки]], [[Владимир Мајаковски]] и Алексеј Толстој.
 
Администрацијата на РАПП се состоела од голем број советски писатели и книжевни критичари. Меѓу нив биле Леополд Авербах (основач и главен секретар), Владимир Киршон, Дмитриј Фурманов, [[Александар Фадеев]], Алексеј Селивановски, Владимир Ставски, Јуриј Либедински, Владимир Јермилов и други.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
== Надворешни врски ==

Прегледник