Ласло Биро: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Неговиот изум: Јазична исправка, replaced: се базира → се заснова
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Раниот живот: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
с (→‎Неговиот изум: Јазична исправка, replaced: се базира → се заснова)
За време на [[Втора светска војна|Втората светска војна]] , Биро побегнал од нацистите со својот брат, се преселил во [[Аргентина]] во 1943 година. На 10 јуни, тие поднеле уште еден патент, издаден во САД како [http://patft.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?patentnumber=2390636 2,390,636 инструмент за пишување],<ref name="US Patent 2390636">{{Наведена мрежна страница|url=https://docs.google.com/viewer?url=patentimages.storage.googleapis.com/pdfs/US2390636.pdf|title=US2390636 "Writing Instrument"|accessdate=2013-08-05}}</ref> и формирале ''Биро пенкала од Аргентина'' (во Аргентина, пенкалото е познато како ''биро'' ). Овој нов дизајн наводно бил лиценциран за производство во Обединетото Кралство за снабдување на авион на Кралската воздухопловна флота.<ref name="IdeasWright2011">{{Наведена книга|url=https://books.google.com/books?id=tB67nC_W7oEC&pg=PA82|title=Unleash your creativity: Strategies for instant creativity|last=Bevan|first=Rob|last2=Wright|first2=Tim|publisher=Infinite Ideas|year=2005|isbn=9781904902171|location=Oxford|pages=82–83}}</ref> {{failed verification|date=October 2018}}
[[Податотека:Bolígrafo_marca_birome_I.jpg|десно|мини| Рекламирање на Биромо во аргентински магазин ''Leoplán'' , 1945]]
Во 1945 година, Марсел Бич го купил патентот од Биро за пенкалото, што наскоро станало главен производ на неговата фирма [[БИК (компанија)|БИК]] , која продала повеќе од 100 милијарди пенкала ширум светот. Во ноември истата година, промоторот Милтон Рејнолдс вовел пенкало на гравитацијата на американскиот пазар, за да се обиде да го пронајде патентот на Биро, кој се базиралзасновал на [[Капиларни појави|капиларно дејство]] , каде што се извлекува свежо мастило од резервоарот на пенкалото.
 
== Смрт и наследство ==

Прегледник