Разлика помеѓу преработките на „АК-47“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Дизајнерски концепт: Јазична исправка, replaced: се базира → се заснова
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (→‎Дизајнерски концепт: Јазична исправка, replaced: се базира → се заснова)
 
== Дизајнерски концепт ==
Дизајнерскиот концепт се базиразаснова на германската пушка [[StG44]] (Штурмгевер 44), што лесно може да се забележи. Сепак, АК не е копија на StG44, што се гледа пред сѐ во разликите во ударниот механизам и во затворачот, како и во употребените материјали и технологијата на производство.
 
== AК-47 во културата ==

Прегледник