Разлика помеѓу преработките на „Ө“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 14 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' — , '''Буквата → '''
с (→‎top: Исправка на име на предлошка, replaced: {{Никулец за кирилична буква}} → {{кирилица-никулец}})
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' — , '''Буквата → ''')
 
Image=|
}}
'''Буквата Ө''' е дел од [[кирилица|кириличната несловенска азбука]]. Буквата ја користат [[башкирски јазик]] [[калмички јазик]] [[казашки јазик]] [[киргиски јазик]] [[монголски јазик]] [[јакутски јазик]] и [[бурјатски јазик]] . Буквата потекнува од кириличната буква О со одредени модификации. Буквата има звучна вредност /œ/.
{{кирилица-никулец}}

Прегледник