Разлика помеѓу преработките на „Галилеја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 34 бајти ,  пред 8 месеци
нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Галилеја е една од ретките региони на Израел во која Арапите останале и после основањето на таа држава во 1948. „''Срцето на Галилеја''“ — дистрикт Кармел, горен [[Назарет]], Малот-Тарших, Мигдал Хаемек и Афула – имаат 75 % арапско население [http://www.jewishsf.com/content/2-0-/module/displaystory/story_id/20778/edition_id/426/format/html/displaystory.html]. Целокупното население на Галилеја етнички се состои од околу 50 % Еевреи и 50 % Арапи (во кои се вклучени и Друзите и Бедуините).
 
Главни градови на Галилеја се [[Ако]], [[Назарет]], '''Нахарија''', Сафед, [[Кармиел]], [[Афула]], '''Кирјат Шемона''' и [[Тиберијада]]. Иако е Хаифа надвор од регионот служи како административен и комерцијален центар. Повеќето населби се мали села кои ги поврзуваат ретки патишта. Железницата оди долж брегот на [[Средоземно Море|Средоземното Море]]. Се развиваат и индустриски паркови кои би го вработиле населението.
 
== Надворешни врски ==

Прегледник