Разлика помеѓу преработките на „Хенри Волтер Бејтс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Правописна исправка, replaced: Валас → Волес (2)
с (Правописна исправка, replaced: Валас → Волес (2))
 
[[Податотека:Henry Walter Bates, 1870.jpg|мини|Хенри Волтер Бејтс]]
 
'''Хенри Волтер Бејтс''' (роден на 8 февруари 1825 во Лестер, Англија, † 16 февруари 1892 во Лондон) е англиски природонаучник, еволутивен биолог и ентомолог. Тој бил основан од неговата амазонска експедиција, која започна во 1848 заедно со Алфред Расел ВаласВолес. Бејтс го испратил во неговото враќање од Бразил во 1859 година повеќе од 14.000 видови (повеќето инсекти), 8.000 беа нови за науката, во Англија. Тој беше поранешен следбеник на еволутивната теорија на Чарлс Дарвин. "Бејтс мимикри" е именуван по него.
 
==Живот==
 
Хенри Волтер Бејтс е роден на 8 февруари 1825 година во Лестер, најстариот од четирите синови на плетениот производител. На 13-годишна возраст, започнал школување со трговец со трикотажа. Во своето слободно време собирал инсекти. Во 1843 година објавил кратка работа на бубачки во списанието "Зоолог". Тој се дружеше со Алфред Расел ВаласВолес, кој исто така беше голем ентомолог. По читањето на книгата на Вилијам Хенри Едвард за неговата експедиција во Амазон, тие одлучија сами да ги посетат тропските дождовни шуми и да го финансираат своето патување со продажба на собраните примероци на инсекти. Бејтс се откажа од својата работа како канцелариски работник, и тие почнаа заедно на нивната експедиција.
 
Во 1848 година тие слетале во Пара (денес Белем), каде што останале околу една и пол година и од каде што ги направиле своите екскурзии во устата на Амазон. Во 1850 година нивните патишта се разделија и сите истражуваа и се собраа за себе.
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бејтс, Хенри Волтер}}
[[Категорија:Англиски биолози]]

Прегледник