Разлика помеѓу преработките на „Чикаго Булс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 24 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Тековен поим, replaced: шаблон → предлошка (4)
с (→‎2004-2007:Враќање во плејофот: Јазична исправка, replaced: национален тим → репрезентација, киот репрезентација → ката репрезентација)
с (→‎top: Тековен поим, replaced: шаблон → предлошка (4))
| веб-страница = bulls
| д_тело = D4001F
| д_шаблон_тд_предлошка_т = _basket_in_white
| д_шорц = D4001F
| д_шаблон_шд_предлошка_ш = _blanksidesandhems
| г_тело = D4001F
| г_шаблон_тг_предлошка_т = _basket_with_white
| г_шорц = D4001F
| г_шаблон_шг_предлошка_ш = _whitesidesandhems
}}
'''Чикаго Булс''' се професионален кошаркарски тим со седиште во [[Чикаго]], [[Илиноис]], кои играат во [[Централна дивизија (НБА)|Централната Дивизија]] ([[Источна конференција (НБА)|Источна конференција]]) во Националната Кошаркарска Асоцијација ([[НБА]]). Тимот е основан 1966 година. Своите натпревари ги играат во United Centar. Тимот e познат по династијата од 1990-тите, која освои шест титули во последните осум години со два три-peats. Во сите шест титули беа предводени од [[Мајкл Џордан]], [[Скоти Пипен]], и тренерот [[Фил Џексон]]. Првите три титули во тимот беа вклучени и [[Бил Картрајт]], [[Хорас Грант]], [[Џон Паксон]] и Б-џеј Армстронг, додека другите три титули во тимот беа и [[Лук Лонгли]], [[Стив Кер]], [[Рон Харпер]], [[Тони Кукоч]] и [[Денис Родман]]. Биковите во текот на 1995-1996 сезона остварија рекордни 72 натпвревари и се единствениот тим во историјата на [[НБА]] кој победил 70+ натпревари во една сезона. Во текот на 1990-тите, Булси помогнаа да се прошири популарноста на [[НБА]] низ целиот свет. [[НБА]] финалето во 1998, последната титула на Булси беше најгледано [[НБА финале]] на сите времиња. Биковите никогаш не изгубиле [[НБА финале]] во сите нивни шест финални настапи. Со освоени 6 [[НБА]] титули, Булси се трети на листата на тимови со најмногу титули зад [[Бостон Селтикс]] и [[Лос Анџелес Лејкерс]].<ref>[http://www.nba.com/history/toptenteams_index.html Top 10 Teams in NBA History], NBA.com, проверено на 10 мај 2008.</ref>

Прегледник