Разлика помеѓу преработките на „Хиротонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 60 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Додадена категорија
(ситна поправка)
с (→‎top: Додадена категорија)
 
'''Хиротонија''' ({{lang-gr| χειροτονια }}) или '''ракополагање''' – посветување некого во духовен чин. Преку положување на раце на еден или повеќе [[епископ]]и се посветуваат свештенослужители во соодветниот степен – [[ѓакон]]ски, [[презвитер]]ски или [[епископ]]ски.
 
Хиротонија се нарекува чинот кога лицето се воведува и поставува во свештеното служење и со тоа му се признава определена служба или харизма и соодветната власт. Истата се врши во склоп на [[литургија]]та. Епископот, во својство на управител со црквата во едно место, окружен со свештениците, во присуство на заедницата, ги полага своите раце врз кандидатот и му предава власт да извршува свештеничка служба.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Црковни термини]]
[[Категорија:Зборови кои ги нема во ТРМЈ]]
[[Категорија:Христијански поими]]

Прегледник